Dündarlı Kasabası-Niğde

 Kategoriler

Ana Sayfa
1834 Nüfus Sayımı
DÜNDARLI'NIN TARİHİ
Resimler
Derneğimiz
Kasabamızı Tanıyın
Ziyaretçi Defteri
Firma Rehberimiz
1530 Niğde Haritası
Ağıt ve Şiirler
Kasabada Kullanılan Kelimeler
Araştırma Yazısı
Resim Gönderme
1965'ten Günümüze Nüfus Bilgileri
Şehitlerimiz

Dündarlıdan Haberler(617)

 

 

Anket Eklenmemiş

 Anket

- Oy Kullanılmış
( Sonuçlar )

 

 


 DÜNDARLI YEMEKLERİ
Kasabanın coğrafi konumu ve iklim şartları yöre mutfağını da etkilemiş. Beslenmede özellikle hamur işleri, tahıl ürünleri ve hayvansal gıdalar ilk sıralarda yer alıyor. Söğürme, Üçgen Köfte, Yuvarlak Köfte, Boz Sulu, Sulu Bulgur Pilavı, Kesme Çorbası, Kesme Aşı, Kesme Mantı, Erişte, Süt Çorbası,  Bazlama(Topah), Tösgel, Fırın Çöreği, Saç Böreği, Pekmezli Gevrek, Yufka ekmek kasabamızın yemeklerinin başında gelir. Yemeklerde doğal ürünler kullanılır ve bakır tencerelerde odun ateşiyle pişirilir özellikle bahçelerde, ormanda ve yaylalardaki pınar başlarında yenilecek yöresel yemekler ayrı bir lezzetlidir. Yöredeki bazı pınarların suyu hazmı kolaylaştırdığından yemekten hemen sonra içilmesi durumunda acıkma hissi uyandırdığı kanıtlanmıştır.

Söğürme (Közleme):
Hayvanın uyluğu veya kolundaki kaba etler çıkarılarak sinirleri temizlenir, Açık el büyüklüğündeki et koparmadan üzerine çizikler açılarak inceltilir. Bolca tuzlanarak şiş veya ızgara kullanmadan meşe közünün üstünde pişirilerek servis yapılır.

Üçgen Köfte :
Sinirleri temizlenmiş etler bulgur katılarak keserle tahta üzerinde iyice dövülür. Et ve bulgur kaynaştıkdan sonra nane biber ve tuz katılarak yoğrulur. Köfte harcından üçgen şeklinde köfteler hazırlanır şiş veya ızgara kullanmadan meşe közünün üstünde pişirilerek servis yapılır.

Yuvarlak Köfte :
Sinirleri temizlenmiş etler bulgur katılarak keserle tahta üzerinde iyice dövülür. Et ve bulgur kaynaştıkdan sonra nane biber ve tuz katılarak yoğrulur. Köfte harcından el içinde yuvarlak fındık büyüklüğünde köfteler hazırlanır. Bir süre dinlendirilen köfteler kaynamaya bırakılır. Tavada hazırlanan tereyağı ve yöreye özgü domates salçası ile baharatlardan oluşan sos ilave edilerek bir süre daha kaynatılarak servis yapılır.

Boz Sulu :
Sinirleri temizlenmiş etler çok küçük parçalar halinde kıyılırak birbirinden ayrılır. Tencerede kavrulur yöreye özgü domates salçası ve tereyağı ilave edilerek biraz daha kavrulur. Su ilave edilerek etler tamamen haşlanıncaya kadar kaynatılarak yapılır.

Sulu Bulgur Pilavı :
Tere yağında domates salçası kavrulur üzerine bulgur ilave edilir kavurmaya biraz daha devam edilir. Su ilave edilerek kaynatılır pilav suyunu tamamen çekmeden ateşden indirilir ve servis yapılır dikkat edilmesi gereken nokta pilavda hafif su kalmasıdır.

Kesme Çorbası:
Açılan yufka üçe veya dörde bölünür. Bu parçalar üst üste konarak tel tel kesilir. Makarna şeklinde kesilen parçacıklar bir süre  kurutulduktan sonra kaynamış suya atılarak pişirilir. Tavada kavrulan tereyağına yöresel domates salçası ve baharatlar ilave edilerek kavrulan sos tencereye katılır ve servis yapılır. Kışın soğuk günlerde sabahları kahvaltı olarak yenmesi tavsiye edilir.

Kesme Mantı:
Mantının hamuru mayasızdır. Hamur hemen yapılır ve açılır. Yufka şeklinde ince açılan hamur, küçük kareler biçiminde kesilir ve güneşte  kurutulur. Daha önceden  kaynatılan suya mantılar atılarak pişirilir. Üzerine soğan, yağ bazen de salçayla ateşte kavrulmuş sos dökülür. Sarımsaklı yoğurtta oldukça leziz bir tat verir.

Erişde :
Açılan yufka üçe veya dörde bölünür. Bu parçalar üst üste konarak tel tel kesilir. Makarna şeklinde kesilen parçacıklar saçta kızartıldıktan  sonra kaynamış suya atılarak haşlanır ve suyu süzülür.  Tavada kavrulan tereyağı, pekmez veya şeker ilave edilerek servis yapılır.

Süt Çorbası :
Sulandırılmış süt tencerede düğücük diye adlandırılan ince bulgurla kaynatılarak tuz ilave edilip servis yapılır.

HAMUR İŞLERİ
Kasabamız evlerinde hamur işlerinin yapıldığı ve kadınların dedikodu odası diye de tabir edilebilecek (Tandır gazetesindeki haberlere göre diye tabir meşhurdur.)  bölümler bulunur. Aile kadınları yeterli gelmezse komşu veya akrabalardan yardımcı çağrılır ki buna kişşik denir. Genelde 1.20 cm çapında sac, 0.50 cm eninde 1.20 boyunda ekmek tahtaları, oklava ve evrecek alet olarak kullanılır. Yakacak olarak ağaç yaprakları saman veya dağlardan toplanan yavşan yapraklı meşe gibi malzemeler kullanılır. Yufka ekmek hüner isteyen bir iştir çünkü 1.20 cm çapında yufkayı incecik açmak makinalarla bile mümkün olmamaktadır. Hatta “ekmek açmasını bilmeyen kız avrat olmaz” diye de bir tabir vardır. Kasabanın tamamı yufka ekmek yapar ekmek yapılacak evde bir gün önceden hamurlar yoğrulur ve bezi tabir edilen parçalara ayrılarak yuvarlak hale getirilir. Genelde bir pişirici dört açmacı ve birde hizmetçiden oluşan kadroyla bir gün sabah erkenden hazırlanan hamur bitinceye kadar yufka yapılır ve kat kat dizilerek birkaç aylık yufka hazırlanmış olur. Hazırlanan yufkalar gevrek olur, ıslatılır ve katlanarak sofraya bırakılır.

Bazlama (Topah) :
Bir gün önceden maya ile hamur yoğrulur ve bezi tabir edilen parçalara ayrılarak yuvarlak hale getirilir. 25 cm çapında tahtada açılan hamur sac üzerinde pişirilir kahvaltıda üzerine tereyağı, pekmez veya arasına küp peyniri konarak servis yapılır.

Tösgel :
Genelde ekmek yapılırken 50 cm çapında açılarak sac da pişirilir tereyağı peynir veya çökelekle sıcak dürüm yapılarak yenir.

Fırın Çöreği :
Bir gün önceden maya ile hamur yoğrulur ve bezi tabir edilen parçalara ayrılarak yuvarlak hale getirilir. 25 cm çapında tepside açılan hamur üzerine küncü çörek otu atılarak fırında pişirilir kahvaltıda üzerine tereyağı, pekmez veya arasına küp peyniri konarak servis yapılır.

Saç Böreği :
Bir gün önceden maya ile hamur yoğrulur ve bezi tabir edilen parçalara ayrılarak yuvarlak hale getirilir. 50 cm çapında açılan hamur içerisine peyni çökelek nor yumurta gibi malzemelerden hazırlanan harç konarak üçgen katlanarak sacda pişirilir kahvaltıda üzerine tereyağı, pekmez sürülerek servis yapılır.

Pekmezli Gevrek (İsmi farklıda olabilir):
Çok ince açılan hamur sac üzerinde kızartıldıktan sonra küçük küçük parçalanır içerisine terayağıyla karıştırılan pekmez katılarak aperatif bir yiyecek haline getirilir.

Mehmet BABAOĞLU
mehmetbabaoglu@hotmail.com
 

..:: Kolay Bilgisayar Ltd. Şti. ::..