Dündarlı Kasabası-Niğde

 Kategoriler

Ana Sayfa
1834 Nüfus Sayımı
DÜNDARLI'NIN TARİHİ
Resimler
Derneğimiz
Kasabamızı Tanıyın
Ziyaretçi Defteri
Firma Rehberimiz
1530 Niğde Haritası
Ağıt ve Şiirler
Kasabada Kullanılan Kelimeler
Araştırma Yazısı
Resim Gönderme
1965'ten Günümüze Nüfus Bilgileri
Şehitlerimiz

Dündarlıdan Haberler(615)

 

 

Anket Eklenmemiş

 Anket

- Oy Kullanılmış
( Sonuçlar )

 

 


DÜNDARLI HALISI

Dündarlıda dokunan halılar ülkemizde üretilen el halılarının en ünlülerinden birisidir. Halılarımız Türkiye'nin her yerinde tanınmakta ve Pazar bulmaktadır. Halıcılık kasaba ekonomisinde en önemli unsurlardan birisi olmasına rağmen, ekonomik krizlerin sürekli devam etmesi, ham madde ve isçilik maliyetlerinin artması, makine halılarının çoğalması ve el halılarından ucuz olması üretimde hızlı bir düşüşe neden olmuştur. Bu nedenle kasabamızda hemen hemen her evde en az bir tane var olan hali tezgahı sayısı %75 oranında azalmıştır.

Dündarlı halıları %100 yün olması, boyamada tabii boyalar (kök boyası) kullanılması, ilmik sayısının sıklığı ve modelleri ile tanınmaktadır. Çamur, asma yaprağı, ceviz kabuğu, ceviz yaprağı, cehri ve benzer bir çok tabi  malzeme halı ipi boyamasında kullanılmaktadır. Bu boyaları başkaca el halılarında bulmak mümkün değildir.

Dündarlı halıları; kullandıkça ve eskidikçe değeri artan ve rengi solmayan bir özelliğe sahiptir. Maddi olarak enflasyona yenilmeyen bir değerdir. Dündarlı halisinin m2 birim fiyatı ilmik sayısının sıklığına, dokumanın düzgünlüğüne göre değişmektedir. Halılar sergi olarak rahat bir kullanıma sahiptir. Divan, Seccade, Yolluk, Mihraplı, Göbekli, Dabazlı, Tepsili, Karpuzlu, Üç tepsili gibi değişik ebat ve ölçülere sahip modeller mevcuttur.

Halıcılığın yanı sıra az miktarda da olsa kilim, ve kıl dokuması heybe, çuval, kuşak, çanta, çorap gibi birçok dokumacılık örnekleri kasabamızda bulmak mümkündür. Bu ürünlerde Kasabamıza özgü motifler mevcut ve renk ahengi ve uyumu  ile eşsiz birer el emeği göz nuru sanat eserleridir.

Niğde, Kayseri ve Yahyalı da kurulan hali pazarından ayrıca Kasabamızda bulunan hali satısı yapan esnaflardan hatta evlerden bile hali satın alınabilir. Hatta sipariş üzere dokuma yaptırılabilir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya gibi büyük şehirlerde ve Kapadokya gibi turizm bölgelerinde halı satışı yapan esnaflarda Dündarlı el dokuma halısını görmek ve satın almak mümkündür.


Mehmet BABAOĞLU
mehmetbabaoglu@hotmail.com
 

..:: Kolay Bilgisayar Ltd. Şti. ::..